top of page

                                     Я працюю соціальним педагогом три роки

Основні напрямки моєї роботи:

1. Робота з дітьми групи ризику та категорійними дітьми

2. Захист прав дітей

3. Робота з сім‘ями

4. Пропаганда здорового і безпечного способу життя

5. Профорієнтація

Виконую функції:

1. Діагностичну – вивчає та оцінює особливості діяльності і розвитку учнів, мікроколективу (класу), шкільного колективу загалом; досліджує вплив мікросередовища на учнів, особливості сімейного виховання та джерела позитивного і негативного впливу на дітей та підлітків.

2. Прогностичну – прогнозує на основі спостережень та досліджень посилення негативного чи позитивного впливу на розвиток особистості чи групи.

3. Консультативну – дає рекомендації учням, батькам, учителям з питань соціальної педагогіки.

4. Захисну – забезпечує дотримання норм охорони та захисту прав дітей і підлітків, представляє їхні інтереси у різних інстанціях.

5. Профілактичну – переконує учнів у доцільності дотримання суспільних норм та правил поведінки, ведення здорового способу життя.

6. Соціально-перетворювальну – здійснює соціально-педагогічний патронаж соціально-незахищених категорій дітей.

7. Організаційну – сприяє соціально корисній діяльності дітей і підлітків; формує демократичну систему взаємостосунків в підлітковому середовищі.

Для інших я –

1. Громадський діяч

2. Товариш

3. Адвокат

4. Тренер

5. Помічник

6. Психолог

7. Посередник

8. Експерт

9. Порадник

 

Моє кредо –

  • Не стався до проблем дитини зверхньо

  • Будь упевненим, що дитині тяжко не менше, ніж тобі, а може, і більше, оскільки у неї нема досвіду

  •  Не принижуй

  • Умій любити чужу дитину

  • Ніколи і нікому не роби зла.

 

 

Основою своєї діяльності вважаю використання досвіду корифеїв педагогічної справи, зокрема, мого земляка, видатного педагога І.Г.Ткаченка, для якого соціальний захист, комфортне перебування у стінах школи було однією з основ педагогічної діяльності.

Тож я обрала своєю проблемою «Сприяння адаптації дитини в соціумі шляхом надання допомоги у формуванні та реалізації особистості».

Соціальний педагог у своїй професійній деятельності має справу з дитиною в процесі її розвитку, виховання, соціального становлення. У центрі уваги перебуває процес соціалізації, успішна інтеграція в суспільство. Діяльність соціального педагога орієнтована на роботу з людиною в особистісносередовищному контексті, в його соціумі.

       Я вважаю, що соціальний педагог за своїм професійним призначенням покликаний запобігти проблемі, своєчасно виявити і усунути причини, що породжують її, забезпечити превентивну профілактику різного роду негативних явищ (морального, фізичного, соціального планів), відхилень у поведінці людей, спілкуванні.

       Я посередник між особистістю та соціальними службами, захисник прав дитини, спонукаю учнів до дії, дію, як експерт.

Керуючись принципами гуманності, компетентності, працюю з учнівським колективом . Серед якого з 298 учнів – діти з багатодітних сімей, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти-інваліди, переселенці із зони АТО, діти, віднесені до категорії ризику та багато обдарованих.

Робота з різними категоріями дітей потребує використання різних методів та форм роботи. Особливо делікатно потрібно знаходити підхід до дітей-інвалідів. Кожна така дитина чекає від тебе підтримки.      

Протягом всього періоду моєї діяльності я працюю індивідуально з учнями та класними колективами. Спільно із практичним психологом виявляемо дітей, схильних до депресивного стану, апатії до оточуючого світу та переконуємо поглянути на світ іншими очима.

         Мною розроблена система заходів, які я проводжу, починаючи з 1 класу. Це й перегляд кінофільмів, відеороликів, які розповідають про життя тяжкохворих людей, які не втрачають надію вилікуватись. Діти переглядають відеоролики, що спонукають їх повернутися до радощів життя.

       Разом із класними керівниками готую години спілкування «Життя прекрасне», організовую фотовиставки «Ми любимо життя», «Я горжусь своєю сім’єю».  Проводжу індивідуальні та групові бесіди «За що нам любити світ, що оточує нас». Дітям цікаво аналізувати та робити висновки.

     Що стосується проблеми вживання алкоголю, тютюнопаління та наркоманії – це особливе болюче питання нашого суспільства. Багато дітей знаходяться в середовищі сімей, члени яких із задоволенням вживають спиртне, палять.

Батьки є великим прикладом для дітей. І тому важливо переконати учнів формувати свої життєві стереотипи по-іншому. Доводити, що лише здоровий спосіб життя забезпечить краще майбутнє.

      Для цього використовую різні методи й форми роботи. Запрошую лікарів, працівників міліції. Підбираю відеоролики, що створюють почуття відрази від шкідливих звичок. Наводжу приклади відомих спортсменів та юнаків нашої школи, які займаються спортом і отримують гарні результати.

      Мною та практичним психологом проводиться анкетування щодо виявлення учнів, схильних вживати алкоголь та палити. Аналізуючи результати, здійснюємо роботу з окремими учнями та колективами. Під час годин спілкування повідомляю дітям цікавий матеріал, вчу їх робити висновки на користь здорового способу життя.

      Також обговорюю з дітьми питання, що стосуються однієї із небезпечніших проблем 21 століття – проблеми хворих ВІЛ та СНІДом. Моє завдання – викликати у дітей співчуття до хворих, бажання допомогти. Учні повинні знати, як вберегтись від невиліковної хвороби. Для цього проводжу бесіди, розповідаю про історію виникнення хвороби, навожу приклади із життя людей, які постраждали з вини лікарів.

Діти переглядають відео, діляться своїми почуттями, переживаннями.

      Однією з актуальних проблем нашого суспільства є проблема насилля. Часто учні стають свідками а то й учасниками його у родинах, на вулиці та навіть у колективі однолітків. Основними методами боротьби з цим злом є виховання людини, не здатної заподіяти зло іншому. Моя робота спрямована допомогти класним керівникам викорінювати в учнів, схильних заподіяти насилля, цю звичку. Знайти шлях застосування їх енергетики в іншому руслі. Серед учнів школи таких одиниці.

        Тема насилля, уникнення даної проблеми, висвітлюється мною під час годин спілкування, занять з елементами тренінгу «Ми проти насилля», «Ми будемо жити у світі без сліз». Разом з дітьми переглядаємо відео, організовуємо фотовиставки. Це сприяє вихованню доброти, порядності, милосердя.

         Під час відвідання годин спілкування розповідаю дітям про проблему торгівлі людьми. Вана є теж актуальною в нашому суспільстві. Учні старших класів добре поінформовані з цього питання, адже вони дізнаються про це в Інтернеті, зі ЗМІ. Дітям молодшого та середнього шкільного віку надаю інформацію, враховуючи вікові особливості .

Ми з учнями проводимо диспути «Чи має людське  життя ціну?», «Людина заслуговує на захист». Переглядаємо відео, слухаємо розповіді постраждалих. Робота містить великий виховний момент, формує позитивні риси.

На належному рівні знаходиться і правове виховання. На мою думку, громадяни України повинні знати свої права та обов’язки, вірити, що суспільство зможе їх захистити. У школі працює Рада профілактики, яка всю свою діяльність спрямовує на підтримання дисципліни та порядку в школі, захисту прав особистості кожної дитини.

Спільно з учителем правознавства проводимо години спілкування, диспути, перегляди відео, що стосуються правового виховання: «Знай свої права та обов’язки», «Ти – громадянин правової держави», «Вони захищають твої права». Традиційним стало запрошення працівників соціальних служб, міліції. Дітям цікаво спілкуватися з такими людьми. Учні задають питання, розпитують про цікаві випадки під час затримання злочинців.

Щоденно я працюю з різними групами дітей, спілкуюся з педагогами, батьками. Усі вони схильні до однієї думки. Ми повинні виховати особистість адаптовану до умов сучасного соціуму, навчити дитину жити. І погоджуються, що ефективність процесу шкільної адаптації значною мірою визначає

успішність навчальної діяльності, збереження фізичного та психічного здоров'я дитини.

Дезадаптованість учнів призводить до неадекватної, погано контрольованої поведінки, конфліктних стосунків, перекручувань в особистісному

розвитку, проблем у навчальній діяльності.

 

bottom of page